Wersja obowiązująca z dnia

w sprawie określenia zasad zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Informacje dodatkowe:

§ 1
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gołdapi oraz Samodzielny Publiczny Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Gołdapi zwane dalej zakładem zobowiązane są do uzyskania zgody Zarządu Powiatu w Gołdapi, z zastrzeżeniem § 2 ust. 1 pkt. 1, na zbycie aktywów trwałych, oddanie ich w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie.

§ 2
Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych zakładu będącego własnością Zakładu wymaga uprzedniej zgody:
1) Rady Powiatu w Gołdapi – gdy wartość rynkowa tego majątku przekracza kwotę
50.000,00 zł.
2) Zarządu Powiatu w Gołdapi – gdy wartość rynkowa tego majątku nie przekracza kwoty 50.000,00 zł.

§ 3
1. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych zakładu może być dokonane jedynie zgodnie z zasadami prawidłowej i efektywnej gospodarki oraz winno być poprzedzone szczegółową analizą ekonomiczną, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. W przypadku przekształcenia zakładu, polegającego na wydzieleniu i przejęciu określonego zakresu działania przez nowo powstałą jednostkę, zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych może nastąpić według cen uzgodnionych przez te jednostki,
3. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych zakładu nie może prowadzić do naruszenia art. 13 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

§ 4
1. Zbyciu, oddaniu w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych zakładu będących własnością zakładu podlegają te, które są zbędne do prowadzenia jego działalności.
2. Ruchome aktywa mogą być uznane za zbędne dla zakładu, w szczególności, jeżeli:
1) nie są i nie będą wykorzystywane przez zakład;
2) wykorzystywane są sporadycznie w stosunku do możliwości technicznych, a zakład dysponuje pełnosprawnym urządzeniem o tym samym przeznaczeniu;
3) są technicznie przestarzałe, co uniemożliwia osiągnięcie pożądanych wyników;
4) nie nadają się do dalszej eksploatacji z uwagi na zły stan techniczny, a ich naprawa byłaby ekonomicznie nieuzasadniona.
3. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych zakładu nie może prowadzić do ograniczenia dostępności świadczeń zdrowotnych, utrudniać działalności zakładu, w tym uzyskania kontraktu na świadczenia zdrowotne.
§ 5
1. Postępowanie w sprawach wyrażenia zgody, o której mowa w § 1, prowadzone jest na wniosek dyrektora zakładu po zasięgnięciu opinii rady społecznej.
2. Dyrektor przygotowuje wykaz mienia nieruchomego przeznaczonego zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie wraz z uzasadnieniem i przedkłada go, zgodnie z § 2, Zarządowi Powiatu w Gołdapi lub Radzie Powiatu w Gołdapi, do zatwierdzenia.
3. Dyrektor przygotowuje wykaz mienia ruchomego przeznaczonego zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie wraz z uzasadnieniem i przedkłada go, zgodnie z § 2, Zarządowi Powiatu w Gołdapi lub Radzie Powiatu w Gołdapi, do zatwierdzenia.
4. Zatwierdzony wykaz, o którym mowa w ust. 3 i 4 wywiesza się na tablicy ogłoszeń w siedzibie zakładu, prasie lokalnej oraz umieszcza się na stronie internetowej zakładu lub na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Gołdapi.

§ 6
1. Zbycie mienia ruchomego następuje w trybie:
1) przetargu nieograniczonego,
2) przetargu ograniczonego do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych,
3) bezprzetargowym, gdy nie dojdzie do zbycia mienia w trybach określonych w pkt 1 i 2.
W takich okolicznościach dyrektor zakładu może obniżyć cenę wywoławczą mienia, nie więcej jednak niż o 50%.
2. Przetarg, o którym mowa w pkt1 i 2, może być przeprowadzony w formie pisemnej lub ustnej. Warunki przetargu określa dyrektor zakładu.
3. Cena wywoławcza mienia ruchomego, przeznaczonego do zbycia w drodze przetargu, nie może być niższa niż aktualna wartość rynkowa, a jednocześnie nie niższa od wartości księgowej mienia netto.
4. Ogłoszenie o przetargu obejmuje co najmniej: czas, miejsce, przedmiot i warunki przetargu oraz informację, że przedmiot przetargu objęty jest wykazem, o którym mowa
w § 5 ust. 2 i 3. Ogłoszenie o przetargu wywiesza się na co najmniej 14 dni przed dniem składania ofert, na tablicy ogłoszeń w siedzibie zakładu oraz zamieszcza się w prasie lokalnej, na stronie internetowej zakładu lub na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Gołdapi.
5. Przetarg przeprowadza komisja powołana przez dyrektora zakładu w składzie trzyosobowym z tym, że w skład komisji obligatoryjnie wchodzi osoba wyznaczona przez Zarząd Powiatu w Gołdapi.
6. W przetargu na zbycie mienia ruchomego jako oferenci nie mogą uczestniczyć:
1) dyrektor zakładu, jego zastępcy oraz główny księgowy,
2) osoby prowadzące przetarg lub wykonujące czynności związane z przetargiem,
3) małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo osób wymienionych w pkt 1 i 2 oraz osoby pozostające z osobami wymienionymi w pkt 1 i 2 w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że mogłoby to budzić wątpliwości co do ich bezstronności.

§ 7
1) W sytuacji, gdy nie dojdzie do zbycia w trybie określonym w § 6 ust. 1, mienie ruchome może być nieodpłatnie przekazane na rzecz innych instytucji publicznych
(darowizna) bądź oddane tym podmiotom w użyczenie.



2) Dokonanie czynności, o których mowa w ust 1 wymaga zgody Zarządu Powiatu w Gołdapi.


§ 8
Dyrektor Zakładu przedstawia odpowiednio, zgodnie z § 2, Zarządowi Powiatu lub Radzie Powiatu roczne sprawozdanie z realizacji uchwały nie później niż do 30 marca roku następnego.

§ 9
Traci moc Uchwała Nr IX/22/2002 Rady Powiatu w Gołdapi z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie ustalenia zasad zbywania, wydzierżawiania lub wynajmowania składników majątku trwałego publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

§ 10
Uchwała wchodzi w życie z dniem podpisania

Załączniki

Załączniki

  • XVII/110/2012
    format: pdf, rozmiar: 139.23 KB, data dodania: